خواص گیاهان دارویی ودرمان بوسیله گیاهان وچگونه از گیاهان برای درمان استفاده میشود
 خار شتر
گیاه خار خاسک

 

خارشتر
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: باقلاسانان
تیره: باقلائیان
زیرتیره: باقالاها
سرده: خارشترها
ادنسون
گونه‌ها

A. canescens
A. graecorum
A. kirghisorum
A. maurorum

خارشُتُر یا آدور (نام علمی Alhagi maurorum) گیاهی است پایا از خانواده باقلائیان  (Papilionaceae یا Fabaceae) از زیرخانواده باقالاها (Faboideae) و یکی از  بنشنها بشمار می‌رود. نام دیگر آن علف ترنجبین است.

میوه این خانواده  نا شکوفا است. بوته‌های آن نیمه‌درختچه‌ای و نیمه‌چوبی است که تا ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر می‌رسد. ساقه‌های آن سبزرنگ با خارهای تیز نوک‌زرد است.  ادرار آور و ضد  ضد سیاسرفه وتب و لرز است. کاسبرگ آن بدون کرک، زنگ‌مانند و با پنج دندانه مثلثلی کوتاه نوک تیز است. دانه‌های آن در درون  نیامک پهلوی هم قرار دارند.

خارشتر از نظر پزشکی سنتی دارای طبع سرد است و برای رفع  صفرا وسنگ کلیه و مثانه مؤثر است.خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دامها بویژه بزها است. این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد. خارشتر برای گیاهانی مانند  غلات و چغندر به عنوان  علف هرز بشمار می‌آید.

ریشه‌های خارشتر گاه تا ژرفای ۵ تا ۷ متر هم می‌رسد. میوه آن را ترنجبین (تَراَنگَبین) می‌نامند که به معنی  عسلتر است. این گیاه در شوره‌زارهای ایران، عربستان،صحرای سینا ، سوریه و هند و پاکستان تا ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا می‌روید.

 

 

معالجه سنگ کلیه ومثانه است

 بهترین  دارو برای کمر درد با پر سیا وشان وسیاه دانه

 و زنیان ورازیانه وکاکل ذرت است

 

  و اگر با تخم هویج وشیر خشت وتخم خیار مصرف شود  دافع یرقان وسرخک است

   علاج زخم معده ورودها میباشد

  می توانید گیاهان فوق را از هرکدام ۲۰ گرم با مقداری عسل مخلوط کره ومیل

  کنید.

 

|+| نوشته شده توسط محمد در ۸۷/۱۲/۱۵  |
 
 
بالا